Generačné rozdiely

Možno aj vy ste už niekedy rozmýšľali nad tým, ako sa stavby rodinných domov zmenili v oblasti tepelnej izolácie. Samozrejme, pokrok v tejto oblasti je neodškriepiteľný , no zaujímalo nás, ako ho vidieť snímačom termokamery na našom drone Enterprise Dual. Postupne sme teda nasnímali tri rôzne stavby - rodinné domy. 
Ako prvý sme  nalietali 70 ročný dom, bez zateplenia, iba s vymenenými oknami.
Povodjpg
Na záberoch je vidieť tepelné úniky hlavne cez preklady nad oknami či pod parapetami. Viac však vyšla na javo vlhkosť, ktorou je stavba nasiaknutá.
Ďalší bol na rade zhruba 50 ročný dom, po zateplení, kde sme teplotné úniky zaznamenali hlavne pri odhalenom murive pod soklom, ale vystúpili aj nedokonalosti zateplenia, v zložitých miestach strechy. Rekopng
Nakoniec sme zmonitorovali novostavbu, kde sa vlhkosť neukázala vôbec, zato sa tiež ukázali menšie nedokonalosti v izolácií strechy či rozdiel medzi fasádou a obkladom. Zaujímavosťou sú viditeľné vetracie otvory vo fasáde, na odvod vlhkosti. Pekne tak vidno ich funkčnosť.
Novojpg
Pri podobných prácach často odhalíme aj zle nastavené a nedoliehajúce okná či dvere, alebo vlhkosť v murive či miesta zatekania v strechách, ktoré voľnému oku  zostávajú skryté, hlavne pokiaľ ide o ploché strechy. Porovnanie nám teda ukázalo, aký pokrok v stavebných materiáloch za posledné desaťročia prebehol. To však nikoho neprekvapí. Ukázalo sa však, že dôležitý je dôraz na detail pri izolovaní či pri precíznom nastavení okien. No samozrejme rovnako ako izolácia je dôležité aj odvetranie stavby, inak zateplenie prinesie viac starostí ako úžitku.